Gündem
Giriş Tarihi : 16-03-2021 09:28   Güncelleme : 16-03-2021 09:28

Akçakale Bölgesindeki Çiftçilerin Su Sorunu Devam Ediyor

Akçakale Bölgesindeki Çiftçilerin Su Sorunu Devam Ediyor

GAP Eylem Projesi kapsamında 2010 yılında yapımına başlanan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamındaki köylerde sulama sorunu devam ediyor.
Suruç Sol Sahil Projesi kapsamında yer alan köylerde 10 gündür su bırakılmasına rağmen Suruç’taki köylerde çiftçiler arazilerini sulama imkânı buldu. Akçakale bölgesinde durum çok farklı. Köylerine su yeterince bırakılmamış bölgelerin ekinlerin kuruma noktasına geldi. 
Sulama sorunu için Çiftçiler Topçu Gündaş Sulama Birliği Başkanı Galip Yüzügülen’in yanına giden çiftçiler, su konusunda görüşme gerçekleştirdi. Araziler için 4 gün daha suyun bırakılmasına karar verildi.
Çiftçiler, buğday sürecinde su sıkıntısı çektiklerini belirterek,”Pamuk zamanı da su sıkıntısı yaşayacaksak bu ürünü ekmeyelim.” diye konuştu.
Harapleş Muhtarı Selahattin Öncel, yaptığı açıklamada,”Bir gübre 4.200 olmuş, mazot 6,7 lira olmuş. İlaç fiyatları çok yüksek. Buğday zamanı sulama sorunu yaşıyorsak pamuk'ta ne olur hiç düşünmek istemiyorum. Başkana söyledik pamuk zamanı da sıkıntı olacaksa biz Akçakaleli çiftçiler ekmeyelim bütün suyu Suruç’taki çiftçilere verin. Bari zarara uğramayalım. Pamuk suyunu 15 Nisan’da bırakılacakmış, pamuk 15 Nisan da zaten ekilmeye başlıyor. Suyun en az 1 Nisanda bırakılması lazım. Sulama Birliği bizi DSİ’ye DSİ ise sulama birliğine yolluyor. Bu sene sancılı bir ekim yılı olacak gibi geliyor.”ifadelerine yer verdi.