Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2021 17:34   Güncelleme : 13-02-2021 17:34

Alagöz: Urfa'ya Bak, Eğitimdeki Başarızlığı Gör !

Alagöz: Urfa'ya Bak, Eğitimdeki Başarızlığı Gör !

Cumhuriyet Halk Partisi Haliliye İlçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz, Urfa eğitiminin işler hali durumuna dikkat çekti.

Alagöz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:”Şanlıurfa'da önce Göbeklitepe'ye dikilen, üstünde “Gökyüzüne bak ayı gör” yazılı monolit, daha sonra Karaköprü Belediyesi tarafından parka dikilmiş.

Biz de "Şanlıurfa’ya bak eğitimdeki başarızlığı gör" diyoruz. Esasında her imkan ve olanağa sahip olan Şanlıurfa, ne büyük tezatlıktır ki neredeyse her alanda en geride kalmış şehir. Bu başarısızlığın temelinde de en başta eğitim yatmaktadır. Çünkü eğitime hiç önem vermiyor, desteklemiyoruz ve bu yüzden eğitim alanında ya en sonda oluyoruz yada en sonlarda. Örnek vermek gerekirse, LGS başarı sıralamasında en son sıraya girdik. Şimdi de Eğitim Bilişim Ağı EBA’ya erişimde şehirler arasında sonuncu olduk. Bilindiği üzere dünyayı ve ülkemizi sarsan Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi ve eğitim internet üzerinden verilmeye başlandı. Ancak Türkiye'de öğrenciler bilgisayar, tablet, internet ağının kısıtlı olması vs. nedenlerle internet üzerinden eğitim almada pek başarılı olamadı. Güneydoğu bölgesi de, bu anlamda en kötü durumdaki bölge olurken, maalesef Şanlıurfa da en son sıradaki şehir oldu. Şanlıurfa'da 633.207 öğrenciden 349.380’i, yani %55,2’si, EBA’ya hiç girememiş. Yani Şanlıurfa'da öğrencilerimizin yarısından fazlası pandemi döneminde hiç eğitim alamamış.

İKTİDARIN KARNESİ, İÇLER HALİ TABLO

İşte “Ceketimizi asar yine kazanırız.” zihniyetinin Şanlıurfa’yı getirdiği nokta. İktidarın kalesi Şanlıurfa’nın içler acısı tablosu. Eğitimde son sıradayız. İktidar bir tarafta uzaya çıkmaktan bahsederken, diğer tarafta öğrencilerine internete erişim imkanı sağlayamıyor. Yeryüzünde bir kaç metre mucur dökmeyle övünürken, diğer taraftan internetten çocuklarımıza eğitim veremiyor. Ancak buna rağmen gündemi uzaya çıkmayla meşgul ediyor. Bu, en basitiyle halkın aklıyla alay etmektir.

Toplumun tüm kesimleri, özellikle de Şanlıurfalı hemşerilerimizin kendini bir silkelemesi ve bu gidişatta dur demesi lazım. Yoksa her gün dibe batıyoruz. Bu kayıp da bu ayıp da hepimizindir.

Bu tablo yöneticilerimizin yüz karasıdır.”