Siyaset
Giriş Tarihi : 05-06-2021 12:57   Güncelleme : 05-06-2021 13:00

Başkan Alagöz, Fuara Giderek Esnafın sıkıntılarını dinledi

Başkan Alagöz, Fuara Giderek Esnafın sıkıntılarını dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi Haliliye İlçe Başkanı Avukat İbrahim Halil Alagöz, Şanlıurfa 8.Yapı İnşaat Dekorasyon Fuarı'nı ziyaret ederek Üretici Urfa esnafıyla sohbet ederek sıkıntıları dinledi.

Başkan Alagöz Burda Yaptığı açıklamada, Urfa inşaat sektörünün hızla geliştiği bir bölge.

Dikkatimi çeken fuarın pek ilgi görmeyişiydi, akşam saatlerinde gitmemize rağmen ziyaretçi sayısı oldukça düşüktü. Esnafa da sordum bu durumu, "O kadar hazırlık yaptık ama beklediğimizi bulamadık" dediler.

Esnaf sıkıntılarını şöyle sıraladı :

2007'den itibaren işlerimiz bozulmaya başladı (yani aslında bugün yaşadığımız sıkıntılar, coronadan kaynaklı değil, yıllar önce ekonomide alınan yanlış kararların sonucu olduğunu bu sözler teyit etmiş oluyor)

Ekonomi böyle giderse, iki üç yıla kapanmaya gideriz. Şuan sadece olduğumuz seviyeyi korumaya çalışıyoruz. Kârımız minimuma indi. (Bunu söyleyen, 20 yıllık bir firma yetkilisi. Oldukça üzücü bir durum)

Hammadde fiyatları iki katına çıktı.

Urfa'da kalifiye eleman sıkıntısı çekiyoruz. Meslek liselerinde, makinalar depolarda çürümeye terkedilmiş. Bunlar öğrencilerin kullanımına sunulursa, kalifiye eleman sıkıntımız çözülmüş olur.

Belediye ihaleleri kendi yandaşlarına veriyor. Biz hiçbir ihale alamıyoruz.

Bazı firmalar da corona sebebiyle insanların kırsal alanlara yönelmesi sonucu, kırsaldaki inşaat işlerinin artışına dikkat çekti.

Göbeklitepe Ajans