Gündem
Giriş Tarihi : 30-04-2021 12:23   Güncelleme : 30-04-2021 12:23

Başkan Melik, Bu Süreçte Çiftçi Mağdur Edilmemeli!

Başkan Melik, Bu Süreçte Çiftçi Mağdur Edilmemeli!

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Abdullah Melik, Devlet Su İşlerinin şu aşamada yapacağı su kesintilerinin belli bir planlamaya göre yapması gerektiğini belirterek,”Bu süreçte çiftçiler mağdur edilmemeli.”dedi.

Tarım şehri Şanlıurfa’da pamuk ekim sezonu başladı. Ekim öncesi çiftçiler, sulama işlemlerini gerçekleştiriyor. Bununla birlikte buğday – arpa eken çiftçiler de sulamalarını yapıyor. Barajlardan suların kesileceğine yönelik duyumlar çiftçilerin kafasını karıştırmaya yetti.
Su planlamalarının belli bir programa göre yapılması gerektiğini belirten Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Abdullah Melik, Şanlıurfa'da pamuk ekim zamanının başladığını ifade etti. Melik,”Çiftçiler şu aşamada pamuk için tar sulaması yapmaktadırlar. Bununla birlikte Çiftçiler buğday sulaması da yapmaktadır. Aldığımız duyumlara göre Devlet Su İşlerinin suyu kesecek keseceğine yönelik kulağımıza açıklamalar geliyor. Şu aşamada bu durum gerçekleşirse yanlış bir uygulama hatalı olur, bununla birlikte buğday sulamaları da devam etmektedir.”dedi.
HARRAN’DA 250 BİN DÖNÜM MERCİMEK EKİLMİŞ DURUMDA !
Harran Ovası'nda ciddi anlamda mercimek ekiminin yapıldığın belirten Melik, şöyle konuştu:”250 bin dönüm mercimek ekilmiş durumda. Mercimek eken çiftçiler de tar sulaması da yapacaklar pamuk için. Su kesintileri çiftçileyecek durumda. Devlet Su İşleri'nin çiftçilerin sulama durumuna göre bir takım planlamalar yapması gerekiyor, çiftçilerimiz mağdur olacak. Pamuk olsun buğday olsun mercimeğe göre bir düzenleme yapılmalı, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bu konuda daha duyarlı davranırlarsa çok olacak ilgililer.”
Öte yandan yetkili kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Devlet Su İşlerinin 12,052021 tarihine kadar baraj suyunu kesmeyeceği öğrenildi.