Siyaset
Giriş Tarihi : 28-01-2022 23:02   Güncelleme : 28-01-2022 23:11

Başkan Özaslan, 'Mevsimlik Tarım İşçileri' raporunu paylaştı

Başkan Özaslan, 'Mevsimlik Tarım İşçileri' raporunu paylaştı

HÜDA-PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ve beraberindeki heyet  Göbeklitepe Ajans yönetim kurulu başkanı Reşit Öncel ve Gazeteci Yazar İsmail Arslan'ı ziyaret etti.

Başkan Özaslan HÜDA-PAR’ın mevsimlik işçi sorunu ve çözüm önerileriyle ilgili düzenledikleri raporu Reşit Öncel'e takdim etti.

Özaslan, Hazırladıkları Rapor İle İlgili Bilgi Verdi
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, mevsimlik tarım işçileriyle ilgili hazırladıkları rapor ile ilgili Başkan Özaslan, şunları söyledi:”Mevsimlik tarım işçiliği gerçeği Türkiye'de uzun yıllara dayanan bir olgudur. Tarım sektöründe çalışan kişi sayısının yarıya yakını mevsimlik tarım işçiliğinde çocukların ve kadınların yoğunluğu bu kesimlere ayrıca denilmesi ve işlem koşulların iyileştirilmesi için ayrıca bir gayret edilmesi gerektiğini sermektedir. Mevsimlik tarım işçiliği bünyesinde ciddi sorunlar barından sosyal ve ekonomik bir olgudur. 

SORUNLAR, KATMERLEŞEREK BÜYÜMEKTE 
Mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, eğitim, sağlık, barınma, sosyal güvenlik, düşük ücretler, çalışma koşulları ve dışlanma gibi sorunları gün geçtikçe katmerleşerek büyümektedir. Bu rapor mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına bir bütün halinde bakılması gerektiğini, sorunun çözümünün sadece belli bir alandaki iyileştirmelerle gerçekleştirir ve sorunun çözümü için farklı birçok alanda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etmektedir.”
RAPORDA SORUNLARA DİKKAT ÇEKİLİYOR ! 
Rapor Şanlıurfa özelinde ve bu sorunların çözümüne dair önerileri yerinde ve muhatabından öğrenmek durumunu yerinde gözlemlemek amacıyla hazırlanmış ve bu hedef doğrultusunda çalışmalar sonucu kaleme alındı. Rapor Türkiye'de mevcut olan bu soruna dikkatleri daha da çekmek hedefleniyor. Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye'deki güvencesi az olan ve bununla beraber en çok can kaybının yaşandığı çalışma alanlarından biridir. Bu alanda birçok sorunu olmakla beraber her geçen gün bu sektörün sorunları katlanarak çoğalmakta. Bu durumda sektörün sorunlarına acile çözüm üretilmesi gerektiğini gerçeğini tekrar hatırlatmakta.
18 BÖLGE ZİYARET EDİLDİ 
Mevsimlik işçilerin çalışma yerleri şartları ve hayat standartlarını izleme amacıyla 28 Mayıs - 7 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan saat çalışmalarında Osmaniye, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Afyon, Burdur, Isparta, Denizli, Manisa, Bursa, Eskişehir, Bolu, Ankara, Aksaray, Konya, Adana ve Hatay olmak üzere toplam 18 yer ziyaret edildiği açıklandı.