Gündem
Giriş Tarihi : 18-02-2021 11:37   Güncelleme : 18-02-2021 11:37

Biber satıcıları hileli bibere karşı uyarılarda bulundu

Biber satıcıları hileli bibere karşı uyarılarda bulundu

Korona virüs süreciyle birlikte acı bibere ilgi arttı. Bu süreçte biber satıcıları da hileli bibere karşı uyarılarda bulundu.

Urfa mutfağının vazgeçilmezi olan acı biber koronavirüs sürecinde bağışıklığı güçlendirdiği açıklamalarıyla daha fazla daha fazla ilgi görmeye başladı. İsot satıcıları ise talebin arttığı süreçte, vatandaşları hileli ürün tüketmemeleri konusunda uyardı. İsot satıcıları bazı kişilerin ucuza mal etmek adına çeşitli hilelere başvurduğunu ve talaş tozunun renklendirici ile isot görünümünde sattığına dikkat çekti.

GIDA BOYASIYLA RENGİNİ TUTTURUYORLAR !!

Şanlıurfa biberinin çok kaliteli olduğuna dikkat çeken Faruk Karakeçili,”İsotun diyarı Şanlıurfa’dır, Türkiye’de de teki yoktur. Başka iller ve yerlerde ise duyumlarımıza göre çöpüyle, sapıyla karıştırıyorlar. İster İstemez kalitesi bozuluyor. Hijyenik olmayan ortamlarda biberi makineyle çekip bol bol ayçiçek yağıyla yapıp piyasaya sürüyorlar. Bu durum da insan sağlığına çok zarar veriyor. Ama bizim bölge insanımızın yaptığı biber, orjinaldir. Hiçbir şey biberin yerini tutmaz. Ayrıca biberin rengini tutturabilmek için gıda boyası kullanıyorlar, vatandaşlar dikkat etsinler.”ifadelerine yer verdi.