Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2021 14:16   Güncelleme : 23-03-2021 14:16

Çiftçiler Yağışa Sevindi

Çiftçiler Yağışa Sevindi

Az yağışlı kurak geçen kış sezonunun ardın Şanlıurfa'da, bugün etkili olan yağış çiftçinin yüzünü güldürdü.

Türkiye genelinde ve Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden biri olan ve Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) merkezi konumundaki Şanlıurfa’da kurak geçen sezonun ardından son iki günde etkili olan yağmurlar Buğday, arpa, mercimeğe adeta can suyu oldu.

Türkiye’nin tahıl ambarı konumunda olan Şanlıurfa’da çiftçiler haftalardır yağmur yağmasını bekliyorlardı. Hatta geçtiğimiz hafta içersin de DSİ sulama kanalına su bırakarak ekili olan arazilerin sulanmasını sağlamıştı.

Ekilebilen tarım alanı bakımından Türkiye’de üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa, verimli arazilerinden ülkenin mercimek üretimi, buğday, arpa üretimin büyük bir çoğunluğunu karşılıyor.

Nüfusunun büyük bir kesimin çiftçilik ve tarım ile uğraştığı Şanlıurfa’da az yağışlı geçen ve yağışların mevsim normallerinin altında gerçekleşmesiyle çiftçiler kuraklık endişesi yaşamaya başlamıştı.

Zor günler geçiren çiftçilerin yüzü artan yağışlarla güldü. Bölgedeki üreticiler, yağışlı havanın bir süre daha devam etmesini umut ediyor.

Bugün başlayan aralıklar ile yağan yağmurun başta bölge çiftçisi olmak üzere geçimini topraktan kazananları sevindirdi.

Şanlıurfa’da düşen yağış miktarı tarımsal üretim yapan üretici için büyük umut olduğunu belirten Akçakale'ye bağlı Çakırlar köyünde Çiftçilik yapan Mehmet Fahrettin Öncel, Kentte bugün etkili olan yağışın ekili olan tarım ürünleri için adeta can suyu olduğunu; Yağışların bir müddet devam etmesi temennisinde bulundu.

Ekili olan arazilere özellikle bahar yağmurları çok faydalı oluyor. Diyen Öncel, Şehrimize düşen yağmurları aslında daha önce bekliyorduk. Bu yağışlar tüm çiftçilerimiz tarafından beklenen bir yağıştı. Tarım arazileri ve çiftçilerimiz adına son derece ümit verici, sevindirici bir durum oldu. Yağışlar bir nevi ekilen tarım ürünleri buğday, arpa ve mercimeğe can suyu oldu. İnşallah bu yağışlar bir müddet daha devam etmesi ile tarlada bulunan ekinlerimiz az da olsa düşen yağışlar ile canlanacak. Dedi.