Siyaset
Giriş Tarihi : 26-04-2021 11:32   Güncelleme : 26-04-2021 11:58

DEVA PARTİSİNDEN DÜNYA AŞI HAFTASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

DEVA PARTİSİNDEN DÜNYA AŞI HAFTASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı ve Sağlık İşleri Başkanı Orhan Turgut Gönüllü Dünya Aşı Haftasına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Gönüllü; her yıl nisan ayının son haftasında kutlanan aşı haftası ile her yaştan insanın hastalıklara karşı korunabilmesi için aşıların kullanımının teşvik edilmesinin amaçlandığını belirterek şunları kaydetti:

“Dünya Sağlık Örgütü bu seneki temasını ‘‘Aşılar bizleri yakınlaştırır’’ olarak seçmiştir. Aşılar COVİD-19 pandemisini bitirmemize yardımcı olacak, sevdiklerimize daha rahat sarılabilmeyi sağlayacak, onları bize yakınlaştıracaktır. Aşılar sayesinde çiçek hastalığından tamamen kurtulduğumuzu, çocuk felcinin önemli derecede bitirildiğini biliyoruz. Dolayısıyla aşılar bizleri kimsenin önlenebilir bir hastalığa yakalanmadığı veya bundan ölmediği bir dünyaya da yaklaştıracaktır.

COVİD-19 salgını nedeniyle toplumsal farkındalığın az olduğu aşı konusunda önemli derecede farkındalık oluşmuş, aşıların önemi tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Güvenli ve etkili aşıların pandeminin seyrini değiştireceği ortadadır. Ancak pandemiye karşı tam manada mücadele edebilmek için öngörülebilir gelecekte maske takmaya, fiziksel olarak mesafe koymaya ve kalabalıklardan kaçınmaya devam edilmelidir.

Ülkemizde de birçok hastalığa karşı aşılar sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Her yaştan insanımızın hastalanmasını veya hastalansa bile hastalığı daha hafif geçirmesini sağlayan aşıların göçmenler, çocuklar ve yaşlılar gibi toplumun tüm kesimlerine ulaşması sağlanmalıdır. Aşı çalışmalarında güncel gelişmeler takip edilmeli ve aşılama programımız çağın gerektirdiği şekilde güncellenmelidir” dedi.