Gündem
Giriş Tarihi : 13-04-2022 17:42   Güncelleme : 13-04-2022 17:42

Gübre Fiyatları Çiftçileri Zorluyor!

Gübre Fiyatları Çiftçileri Zorluyor!

 Şanlıurfa’da artan girdi fiyatlarına karşı çiftçiler kara kara düşünmeye devam ediyor. 1 yıl içerisinde gübre fiyatlarına gelen yüzde 300’lük zam, çiftçilerin tarlalarını ekemez duruma getirdiği öğrenildi. Tüm sektörlerde olduğu tarım alanındaki girdiler çiftçilerin belini büküyor. Yaşanan fahiş zamlar sonrası birçok çiftçi, tarlasını ekemez duruma geldi.

YÜZDE 300-500 KADAR FARK BULUNUYOR

Geçen sene ile bu seneki fiyatlar arasında büyük farklar olduğunu söyleyen Gübre Satıcısı Hikmet Kaya, “Geçen sene ile bu sene ki fiyatlar arasında baya bir fark var. Bu fark yüzde 300-500 kadardır. Eskiden gübre fiyatlarında yaşanan en büyük artış 50-100 lira iken bu sene 300-500 liradan daha fazla artış oldu. Hatta bin lirayı bulan artışlar bile oldu” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİ KARARSIZ

 Fiyatlarda büyük dalgalanma olduğuna dikkat çeken Hikmet Kaya, “Gübre piyasasında son bir haftadır gevşeme yani durgunluk var. Satışlar olmuyor, çiftçiler gübre alıp almamakta kararsızlar. Aynı kararsızlık bizde de var. Gübre alıp almamakta kararsız kalıyoruz. Çünkü fiyatlarda çok büyük artış ve düşüşler oluyor. Yani bu sene yaptığımızı ne yapacağımızı biz de bilemiyoruz” diye konuştu.

ZARAR CİDDİ BOYUTTA

 Gübre fiyatlarında yaşanan artışın hem çiftçiyi hem de bayileri zorladığını belirten gübre satıcısı Hikmet Kaya, yaşanan zamlar nedeniyle piyasanın allak bullak olduğuna dikkat çekti. Yaşanan zamların çiftçiye olumsuz etkilediği gibi kendilerini de etkilediğini söyleyen Hikmet Kaya, “Aldığımız gübre fiyatları çok değişkenlik gösterdiği için biz de bazen zarar ediyoruz” dedi.

 YILMAZ: NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK!

Çiftçi Mehmet Yılmaz, girdi maliyetleri altında ciddi şekilde ezildiklerini söyledi. Yılmaz,”ilaç, gübre, mazot ve diğer masraflar, artık çiftçilik yapmamızı ciddi şekilde etkiliyor. Ne yapacağımızı bilemiyor. İnşallah bu ekonomik süreç bir an önce düzelir.”şeklinde konuştu.