Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-05-2021 08:32   Güncelleme : 08-05-2021 08:32

Kısıtlamalar En Çok Bizi Darmadağın Etti

Kısıtlamalar En Çok Bizi Darmadağın Etti

Bayram öncesi pandemi kuralları çerçevesinde getirilen kısıtlamalar, esnafı darmadağın etti. Ellerinde malları kalan esnaf, kara kara düşünürken devlet yetkililerinden de kendilerine yardım yapılmasını istiyor.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm kasıp kavurmaya devam eden koronavirüs, tüm sektörleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sektörlerin başında da giyim geliyor. Bayrama yönelik planlar yapan esnafa kısıtlama darbesi geldi. Esnafın elindeki bütün mallar satılamadı.
BAYRAM İÇİN MAL GETİRDİK, SATAMADIK !
Büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirten Giyim sektörü esnafı Ömer Hocaoğlu,”Şu aşamada ne desek boş sözümüz para etmiyor. Üç beş tane mağazamız bulunuyor. Şubelerimiz var giyimciyiz biz. Bayrama yönelik bayağı bir mal getirmiştik; ama şu aşamada kısıtlama çıktı, çevremizdeki işletmelere bakıyoruz birçok yer açık bizimkiler kapalı. Çiçekçi açık, diğerleri açık bizimkiler kapalı. Ben de anne buluzu, anne kıyafeti satıyorum. Güncel olarak mazeretimiz budur.”dedi.
ÖDEMELERİMİZİ YAPAMAYACAĞIZ
“Giyimciler olarak 4-5 tane işletmemiz var. Hepsi kapalı.”diyen Hocaoğlu, şöyle konuştu:”Bir denge istiyoruz yetkililerden bu noktada. En azından bayrama bir hafta kala giyimciler için kısıtlamalar esnetilseydi. Bununla bağlantılı diğer sektörlerde var. Hepsi bayrama bakıyor. En azından bayrama 3 günde kala 5 günde kala. Esnaf en azından birazcık kendine gelirdi. Çekler var, harçlar ve sigorta paraları var. Personellerin giderleri var var da var. Bunlar en azından ödenirdi. 50 60 bin liraya kiramız bulunuyor. Bir sürü gider bulunuyor. Keşke Ramazan ilk 15 günü kapalı olsaydı tamamdır, son 15 gün olması bizi baya sıkıntıya koydu. Ödemelerimizi yapamayacağız, Allah sonumuzu hayretsin, diyecek bir şey bulamıyorum.”