Gündem
Giriş Tarihi : 06-05-2021 12:05   Güncelleme : 06-05-2021 12:07

KURAKLIK ÇİFTÇİYİ VURDU

KURAKLIK ÇİFTÇİYİ VURDU

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, kuraklıktaki son noktaya dikkat çekti. Melik,”Ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşanacaktır. Ciddi anlamda saman kıtlığı da yaşanacaktır.”dedi.

Türkiye 2020-2021 Tarım sezonuna kurak başladı. Yağışlar mevsim normallerine göre % 50’nin üzerinde bir azalma gösterdi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin, Siirt, Batman son yılların en kurak mevsimlerinin birini yaşıyor. Kuraklıktan dolayı çiftçi ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşayacak, rekolteyle birlikte ülkede saman kıtlığı da yaşanacak.

URFA, TÜRKİYE’NİN TARIM AMBARI
Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Melik, tarımdaki sıkıntılara dikkat çekti. Melik,”Özellikle ilkbahar aylarında yağmayan yağış, yüksek tarımsal maliyetlerle tohumunu eken çiftçi için ürünü tarladan alamadan tarlayı sürmüş olacak, ürün alamayan zaten borçlu olan çiftçi bu faturayı çok ağır bir şekilde ödeyecek. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki illerimiz özelliklede Şanlıurfa hububat ve baklagil ambarıdır. Şanlıurfa’da yaklaşık olarak 5 milyon dönüm alanda kuru tarım yapılmaktadır, Ülkemizin kırmızı mercimek üretiminin  % 36’sı, buğdayın % 12’si, arpanın % 14’üŞanlıurfa’da üretilmektedir. Kırmızı mercimeğin % 95’i de Güneydoğu Anadolu böylesinde üretilmektedir, Ülkemizin buğday üretiminin yaklaşık % 14’nu arpa üretiminin ise yaklaşık % 16’sını Güneydoğu Anadolu bölgesi karşılamaktadır.”dedi.
GAP BİTİRİLMİŞ OLSAYDI KURAKLIK YAŞAMIYOR OLACAKTIK
Tarım potansiyeli bu kadar yüksek olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde GAP projesi ve sulama projelerinin biran önce bitirilmesi gerektiğini ifade eden Melik, şunları söyledi:”1989 da başlanan GAP projesinde enerjide % 74, sulamada ise % 54 gerçekleşme oranına erişilmiştir ve bu zamana kadar ki proje bedeli ise 40 milyar doları aşmış, gerçekleşme oranlarıyla birlikte enerjide yaklaşık 30 milyar dolar,tarımsal sulamada ise 13 milyar dolar gelir elde edilmiş GAP’ tan kazanılan para GAP’a yatırılmış olunsa idi şu ana kadar GAP projesi bitmiş olur 1.8 milyon hektar alan tarım arazilerimiz suya kavuşmuş olurdu kuraklıkta yaşamamış olurduk.

KURAKLIKTAN ETKİLENEN ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI SİLİNMELİ
Tarım ve Orman bakanlığı bir an önce Kuraklık Eylem planı hazırlamalı, kuraklıktan etkilenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperafine olan borçlarını silmeli 2022 tarım sezonu içinde çiftçilere, üreticilere bedava tohum ve gübre dağıtmalıdır sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir.”