Gündem
Giriş Tarihi : 06-02-2021 11:33   Güncelleme : 06-02-2021 11:50

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ: GİRDİLERİN ALTINDA EZİLİYORUZ

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ: GİRDİLERİN ALTINDA EZİLİYORUZ

Şanlıurfa’da özel ve belediye otobüs biletlerine yapılan zamlar kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Özel halk ve belediye otobüsleri zamların mecburiyetten dolayı alındığını belirtirken muhalefet partileri de kararın iptal edilmesi için girişimlerde bulundu...

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığınca alınan karar doğrultusunda toplu taşıma ücretlerine yüzde 22 civarında zam geldi. Belediye ve özel halk otobüsleri, girdi maliyetleri nedeniyle zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade ederken Saadet Partisi de kararın iptal edilmesi için dilekçe verdi.

"YAPILAN ZAM KABUL EDİLEMEZ"

Yanmaz, avukatı İbrahim Halil Kömeççi aracılığıyla yazdığı dilekçede gıda maddelerine gelen zamlara dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: "Yaşanılan süreci insanların alım gücünün her geçen gün düşmesi, insanların geçimini zor idame ettirmesi, temel gıda maddelerinin (yağ, un, şeker, çay vb.) arması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda toplu taşımaya da yapılan zam kabul edilemez."

"MAKUL FİYATA KAMU HİZMETİ SUNULMALI"

Dilekçede "Toplu taşımaya yapılan zam Şanlıurfa'nın gerçekliğini yansıtmamaktadır" ifadesine yer veren Yanmaz, "Kamu hizmeti olan toplu taşımanın ilgili işletme kar amacı gütmeden bu hizmeti sunmalıdır. Bu sebeple öğrencilere ve işsizlere ulaşımın ücretsiz diğer vatandaşlar için ise daha makul bir fiyata bu hizmetin kamu hizmeti olarak sunulması gerekmektedir" diyerek yapılan zammın geri alınmasını talep etti.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: ZARARI TAŞIMAYACAK NOKTAYA GELDİK”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklama şu şekilde:“Büyükşehirlerin kahir ekseriyeti içerisinde en ucuz toplu taşıma Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yapılmaktadır. Şanlıurfa’da toplu taşımada 17 aydır fiyatlarda bir düzenleme yapılmamıştır. Ancak yaklaşık 200 halk otobüsü ve bunların çalışanları zararına taşımayı sürdüremeyecekleri bir noktaya geldiklerini belirtmişlerdir. UKOMEDEN oy birliği ile çıkan yeni düzenlemeye rağmen Şanlıurfa, toplu taşımada en ucuz İller arasında olmaya devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”