Gündem
Giriş Tarihi : 23-02-2021 10:23   Güncelleme : 23-02-2021 10:23

TABAN SUYU YÜKSELMESİ ÇİFTÇİLERİ MAĞDUR EDİYOR

TABAN SUYU YÜKSELMESİ ÇİFTÇİLERİ MAĞDUR EDİYOR

Suruç ilçesinde, tarım arazilerindeki taban suyunun yükselmesi çiftçileri kara kara düşündürüyor. Tarım arazileri büyük zarar görürken çiftçiler perişan olmuş durumda. 


Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı'nda yer alan dünyanın en uzun 5’inci tüneli olan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında su verilmeye başlamasıyla birlikte bölgedeki bazı yerleşim kesimlerinde taban suyu yükselmeye başladı. 


DSİ’NİN ETKİLİ BİR ÇALIŞMASI YOK İDDİASI
Suruçlu Çiftçi Muhittin Demir, Muhabirimize yaptığı açıklamada, taban suyu yükselmesi nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirtti. Demir, 200 dönümlük araziyi 2 yıllığına kiraladığı belirterek,”Taban suyunun yükselmesi nedeniyle buğday ekecektim, ekemedim. Suruç’un 10 kilometresi doğusunda bulunan Yazı Köyü’nde otuyoruz. Vatandaşlar oturamaz halde. DSİ’nin etkili bir çalışması yok. Tahliye kanalları açalım diyoruz, köylüler tarlalarından izin verme noktasında sıkıntı yaratıyor.”ifadelerine yer verdi. Ve ayrıca köyün doğusunda tahliye kanalı çalışması DSİ tarafından başlatıldı. Ama ne yazıkki köyün batısında herhangi bir çalışma olmadığı ve oradaki tarlalar halen sular altında olduğunu söyledi. Bir an önce DSİ'nin orayada el atmasını çalışma başlatmasını telep etti.

 

Fatma Keber/Göbeklitepe Ajans