Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2021 11:15   Güncelleme : 23-03-2021 11:15

TOHUM FİRMALARI ÇİFTÇİYİ SOYMA DERDİNDE!

TOHUM FİRMALARI ÇİFTÇİYİ SOYMA DERDİNDE!

Türkiye pamuğunun yüzde 43’ünü üreten Şanlıurfa’da tohum krizi yaşanıyor. Pamuk ekim sezonu öncesi çiftçiler tohum krizi yaşarken tohum firmalarının kentte getirilmesi için yetkililer göreve davet edildi.

TOHUM FİRMALARI PİYASAYA GİRMEZSE CİDDİ SORUNLAR YAŞANACAK GİBİ

Bu yıl manzaranın iç açıcı olmadığını belirten Gübre Satıcısı Hikmet Ağaçlı, tohum firmaların bu yıl piyasaya girmeyeceğine yönelik bilgiler aldıklarını söyledi. Ağaçlı,”Edindiğimiz bilgiler çerçevesinde Bayerin piyasaya girmeyeceği. En son yapılan toplantıda girmeyecek gibi gözüküyor 468 mayının da. Bu tohum firmaları piyasa girmediği zaman birkaç tohum firması kalıyor.

Onlar da piyasanın ihtiyaçlarını karşılar mı karşılamaz mı bilmiyorum, tohum fiyatları büyük bir ihtimalle yüzde 100 zam yiyecek gibi. Geçen yıl 18 - 20 liralık olan tohum şu an 35 liradan işlem görüyor. 50 lira olursa hiç şaşırmayın. O firmalar piyasa girmezse tohum noktasında ciddi sıkıntılar yaşanacak gibi. Fiyatların aşırı derecede yükselecek gibi gözüküyor. Bu süreçte gübre fiyatları da bayağı bir yükseldi. Yurt dışında bir takım sıkıntılar bulunuyordu.”dedi.

MANZARA ÇOK OLUMLU GÖZÜKMÜYOR

Devletin acilen bu soruna el atması ve çözüm üretmesini isteyen Ağaçlı,” Devletimizden başka bir çare gözükmüyor. Büyük firmaların elinde tohumlar. Şu aşamada tohumu gelmiyor. Başka sebeplerle bizi tam detaylı bilmiyoruz; ama bizleri bilgilendirmiyorlar, sadece bu sene yok diyorlar. Çiftçilerin Allah yardımcıları olsun. Ben de bir çiftçi olarak ekmeyi düşünüyorum. Bir tohumun kilogramı 35 lira. Gübredeki yüzde 100’lük artışı herkes biliyor. Malum olan DEDAŞ sorununu herkes biliyor. Manzara çok olumlu gözükmüyor. Bu yıl çiftçi karı boşverelim, zarara girmese bile çok iyi.”diye konuştu.

TOHUM FİRMALARI ÇİFTÇİYİ SOYMA DERDİNDE!

Çiftçi Mehmet Bulut da Türkiye’de çiftçiliğin bitmek üzere olduğunu belirterek devlet yetkililerin yaşanan soruna el atmasını istedi. Bulut, şöyle konuştu:”Veki̇ller olsun, Tarım Bakanlığı, Tarım İl Müdürlüğü olsun, hepsi uyuyor. Kimse çiftinin derdi ile dertlenmiyor. Gübre, mazot, ilaç, almış başını gidiyor. Çiftçinin kanayan yarası DEDAŞ ayrı bir dert. Çiftçinin traktörüne, evine arabasına, desteğine haciz koyuyor. Kabarık ve fahiş fiyat ile resmen çiftçileri soyuyor. Öte yandan desteklemelere artış yapacaklarına düşüş yapıyorlar. Buğday desteği 230 lira dediler, 96 liraya düştü. Şimdi de tohum firmaları çiftçiyi soyma derdinde. Ekime yirmi gün kalmış, tohum fiyatları hala açıklanmıyor. Velhasıl kelam çiftçiyi soyan soyana.”