Gündem
Giriş Tarihi : 22-04-2022 20:06   Güncelleme : 22-04-2022 20:06

URFA’DA ÇİFTÇİLER 12 YILDIR SU BEKLİYOR

URFA’DA ÇİFTÇİLER 12 YILDIR SU BEKLİYOR

 Karaköprü İlçesi Büyükakziyaret köylüleri, GAP kapsamında 2009’da ihalesi yapılan sulama kanalı projesinin tamamlanmamasına tepki gösterdi. Su verilmeyen sulama kanalının yanında toplanan köylüler , ‘’yağmur yağmazsa ekinler kuruyacak’’ diyerek yetkililere seslendi.
URFA-Güneydoğu Anadolu Projesi( GAP) Eylem Planı kapsamında, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Urfa’nın  Karaköprü İlçesi ‘ne  bağlı Büyükakziyaret köyünde sulama kanallarının yapımı için 2009 yılında ihale gerçekleştirildi. 2012 yılında su bırakılacağı açıklanan sulama kanalı projesinin yıllardır tamamlanmaması nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden Büyükakziyaret köylüleri, ekinlerinin kurumaya başladığını belirterek tepki gösterdi.
Su verilmeyen sulama kanalının yanında toplanan köylülere Cumhuriyet Halk Partisi Haliliye İlçe Başkanı Av. İbrahim Halil Alagöz de destek verdi. Köylülerle ortak açıklama yapan Alagöz, sulama kanalı ihalesinin 2009 yılında yapıldığını hatırlatarak geçen süreye rağmen su verilmemesini eleştirdi.
Alagöz, ‘‘  Ekinler kuraklıktan dolayı kuruma aşamasına geldi. Bir hafta on güne kadar yağmur yağmazsa çiftçilerin bütün emekleri, masrafları boşa gidecek. Buradan hükümete sesleniyoruz, bu çiftçilerimize, köylülerimize yaptığınız zulme artık son verin. Madem on yıldır milli serveti buraya döktünüz neden on yıl geçmesine rağmen projeyi tamamlamadınız’’ diye sordu.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçilerin, köylülerin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Alagöz sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’ Gönül ister ki bölgenin her yerine su bırakılsın. Hiçbir bölgeye de üvey evlat muamelesi yapılmasın. Harran bölgesinde 1994 yılında su bırakıldı, aradan 28 yıl geçti, mevcut iktidar 20 yıldır iktidar olmasına rağmen bir türlü bu projeyi bitirmedi. Çiftçilere gerekli destek verilseydi biz şuan Rusya’dan buğday ithal etmezdik. ‘’ ifadelerini kullandı.Alagöz projenin biran önce tamamlanarak çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.
‘ ‘ BİR HAFTA DEDİLER , ON YILI BULDU ’’
Büyükakziyaret köyü muhtarı Osman Kaya ise kendilerine, kanalın 2012 yılında tamamlanacağı sözü verildiğini belirterek, ‘‘ Bize bakan Faruk Çelik söz verdi. 2022’ye girdik şuan hala bir çalışma yok. Birisi dedi kanal patlamış, birisi dedi bir hafta sonra, birisi dedi bir ay sonra , ama bu süreç on yılı buldu. Zaten gözle görülüyor, kimsenin sürümü kaldıracak gücü kalmamış. Biz sahipsiz olduğumuz için mi böyle yapılıyor?.  Bir müdür geliyor diyor bir hafta sonra su bırakıyoruz bir yıl sürüyor. On yıl geçti biz herhangi bir çalışma görmedik. Millet zor durumda.’’ Sözleri ile kanala su verilememesine tepki gösterdi.
‘‘BİZ AKP’YE OY VERDİĞİMİZ İÇİN BUNA LAYIKIZ’’
Çiftçilerden Mustafa Çatak, yetkililerin çiftçilere yaptığı ‘ ‘ gidin tarlanızı sürün’’ çağrısını hatırlatarak, ‘‘ Üç ay önce ben tarlamı kaldırırken bir litre mazot 7 TL iken bugün 22 liraya gelmiştir.Sadece mazot değil, gübre 14’e yükseldi.Hangisini söyleyelim.Tabii bu bizim ayıbımız, yıllarca AKP’ye oy verdiğimiz için bugün bizim başımıza gelenler, biz buna layıkız. Yani ben bunun için isyan etmiyorum çünkü ben buna layıkım.’’ ifadelerini kullandı.

“ BİRKAÇ HAFTA İÇERİSİNDE DENEME SUYU BIRAKILACAK”

Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız DSİ 151.Şube Müdürü Kadir İslamoğlu sulama kanalı projesine ilişkin bütün aksaklıkları gidermek için çalışmaların süratle devam ettiğini belirtti. Projenin 10 yıl önce başladığını hatırlatan İslamoğlu ,” Kanalda ne tür sorunlar var , bunu dışardan gözlemlemek mümkün değil , üzerinden 10 yıl geçmiş . Birkaç hafta içerisinde deneme suyu bırakacağız . Oradaki duruma göre bir gecikme olmazsa 2022 yılı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz . “ sözleri ile sulama kanalı projesi hakkında bilgi verdi.