Gündem
Giriş Tarihi : 19-10-2021 09:23   Güncelleme : 19-10-2021 09:27

VİRANŞEHİR’DE 35 YILLIK AĞAÇLAR KESİLDİ

VİRANŞEHİR’DE 35 YILLIK AĞAÇLAR KESİLDİ

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçe Belediyesi,  Sulutepe Göleti mesire alanında  35 yıllık ağaçları kesti. Belediye’den yapılan açıklamada ağaçların hastalık nedeniyle kesildiği söylendi. DEVA Partisi ve yurttaşlar kesime tepkili. Ağaçlarım bakımsızlık nedeniyle kuruduğu için kesildiği iddia edildi.
Viranşehir İlçesinde  mesire alanı olarak bilinen Sulutepe Göletinde ağaç katliamı yaşandı. 

Mesire alanında şimdiye kadar 60-70 kadarın ağacın belediye ekipleri tarafından kesildiği ,  önümüzdeki günlerde 40  civarında ağacın ise kesimine devam edileceği öğrenildi.

Hastalık dolaysıyla kesildiği belirtilen ağaçlar vatandaşların tepkisine neden oldu.
Viranşehir Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet Yar ile birlikte mesire alanına giderek açıklamada bulundu. 

UYGUN OLAN AĞAÇ DİKİMİ YAPILACAKTIR

Viranşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ziraat Mühendisi Mehmet Yar, bazı  ağaçlarda hastalık olduğu için diğer ağaçlara bulaşmaması için kesim yapıldığını belirterek; “ Hastalık  nedeniyle bu ağaçlar  kurumuş ve diğer yeşil olan ağaçlara bulaşmaması işin onların kesim işlemi yapılmış olup en kısa zamanda mesire alanımıza uygun olan ağaç dikimi yapılacaktır. 
“ açıklamasında bulundu . Yaşanan kuraklık nedeniyle gölet suyunun bitme aşamasına geldiğini belirten Viranşehir Park  Ve Bahçeler Müdürü Mehmet Yar “ Belediye Başkanımız Salih Ekinci beyin talimatıyla orada faal olmayan kuyunun tüm bakımları yapılarak haftanın beş günü gölete su takviyesi yapılmaktadır. Viranşehir hepimizin anıları olan bir memleketimizdir ve en güzelini yapmak için gerek  Belediye Başkanımız Salih Ekinci bey gerek ben ve tüm personellerimiz ile gece gündüz demeden ve hiç bıkmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz “ dedi.


AĞAÇLARIN KESİMİ BİZLERDE DERİN BİR YARA BIRAKMIŞTIR

Deva Partisi Viranşehir İlçe Çevre ve Doğa Hakları Başkanı Şevket Çelikli kesimin takipçisi olacaklarını söyleyerek “ Yıllar sonra büyüyen bu ağaçların kesimi bizlerde derin bir yara bırakmıştır. Viranşehir’imizin tek mesire alanının bu hale getirilmesi bu ilçeye ihanettir.”  dedi .
Ziraat Odası tarafından yıllar önce dikilen ağaçların kesilmesini eleştiren Çelik, “ Birçok insanımızın piknik yaptığı bu alan , bilinmeyen bir bahane adı altında yok edildi.  Yaptığınız inceleme sonucunda kökleri halen yeşil olan ağaçlar neden kesildiği sorusu bilinmezliğini korurken bu konuda belediye başkanı ve park bahçe müdürlüğünden ikna edici bir açıklama bekliyoruz.”  Deva Partisi doğa koruma başkanı olarak olayın takipçisi olacaklarını tekrarlayan Şevket Çelikli “ Yıllar sonra büyüyen bu ağaçların kesimi bizlerde derin bir yara bırakmıştır. Liyakat işte bu yüzden önemlidir. Benim vatandaşlarımdan bir ricam olacak. Lütfen bu mesire alanımızda çekilmiş resimleriniz var ise bizlerle paylaşınız . Umarım kurumuş dedikleri ağaçları kestik bahanesinin altına gizlenmezler. Viranşehir AKP Belediyesi, vatandaşın zaman geçirdiği, piknik yaptığı, oksijen aldığı, çocukların oyun oynadığı sulutepe mesire alanını talan ederek ağaçları  kesmiştir’’ diyerek ağaç kesimine tepki gösterdi .

“ KİMSE SAHİPLENMEDİĞİ İÇİN AĞAÇLAR KURUDU”


Viranşehir İlçe Tarım Müdürü Lokman Filiz, kesilen ağaçların olduğu yer ile ilgili yaptığı açıklamada, “O alan Köylere  Hizmet  Götürme Birliği’nden  sonra, Büyükşehir'e devredildi, büyükşehir de bildiğim kadarıyla DSİ’ne devir etmiş , kimse sahiplenmiyor. Bu yıl yeterince yağmur yağmadığı için ve orada da sulama yeri olmadığı için ağaçlara yeterince sulama yapılmamış. “ diyerek ağaçların bakımsızlıktan dolayı kuruduğunu iddia etti.
Ağaçların kuruduğu için kesildiğini  söyleyen Filiz “kuruyan ağaçlar kesilmediği takdirde oradaki böcekler kurtlar diğer ağaçlara geçer mecburen kesilmesi lazım.” dedi.

Viranşehirde yaşayan yurttaşlardan  Viran TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Karakeçili de ağaçların kesilmesine tepki göstererek şunları söyledi “ Bu ağaçlar her biri 30-35 yıllık , iklim krizini , kuraklığı yaşadığımız bir dönemde her bir ağaç bizler için hayati önemdedir . Ağaçların kuruması , kesilmesi bizler açısından üzücüdür . Her birimizin o ağaçların gölgesinde anısı vardır “ diyerek tepkisini gösterdi.

Fatma Keber/Göbeklitepe Ajans